על רקע הריבית האפסית שניתן לקבל על חסכונות בבנקים מחד, והמחירים הגבוהים של הנדל"ן בארץ מאידך, אין פלא שישראלים רבים בוחרים להשקיע בקניית דירות בחו"ל, ובירת גרמניה כמו גם איזורים נוספים ממה שהיה פעם מזרח גרמניה מככבים בראש רשימת ההשקעות. נכסים למכירה במזרח גרמניה הפכו אם כן ללהיט החם בשוק ההשקעות בנדל"ן. בשביל כל מי שמעוניין בכך הינה כמה עצות חינם שיסייעו לו לפלס את דרכו.

לקנות דירה בלי לראות

אז נכון לא קשה להבין מדוע. ברלין היא יעד מרכזי להשקעות נדל"ן כבר כעשור לערך. המחירים בה עדיין נמוכים יחסית לבירות אירופית אחרות, החיים בה נעימים והיא רק הולכת ומתפתחת, בעזרת השקעה פדרלית מסיבית שנועדה - איך לא - לבסס את מעמדה של העיר המחולקת לשעבר כבירתה המשגשגת של הכלכלה הגרמנית.

ישראלים רבים מזנקים לתוך שוק הנדל"ן הגרמני ללא היסוס. חלקם קונים נכסים למכירה במזרח גרמניה לשעבר, אף מבלי שביקרו בה, ללא מודעות למיקומה של הדירה או אפילו למצבה. בהרבה מאוד מקרים הם ניזונים מתשריט משוער של הנכס ומושלים לגבי ההשכירות שהם צפויים לקבל. הסיבה לכך היא שהקונים הישראלים שומעים הרבה פעמים שלא ניתן לראות את הדירות מבפנים, מאחר והחוק הגרמני מגן על זכויות הדייר, אולם כדאי שתדעו כי החוק הגרמני קובע שחובה על כל שוכר לאפשר לבעל הדירה שלו לבקר בדירה, בתיאום של שבועיים-שלושה מראש. וכי אם הוא מתנגד, הדבר עלול להיות סיבה לביטול החוזה.

נכסים למכירה במזרח גרמניה

ואכן קשה להתחמק בשנים האחרונות מהצעות לקנות דירה או מההצעות לקנות נכסים למכירה במזרח גרמניה לשעבר, אלו המגיעות באמצעות פרסום באינטרנט, באמצעות תוכן שיווקי באתרים מובילים, באמצעות מיילים ושיחות טלפון, וגם כמובן ואיך לא, באמצעות הכלי היעיל מכולם למכירות בארץ - סיפורים מפה לאוזן על הזדמנות השקעה. קשה להעריך את המספרים, אבל ככל הנראה מדובר על מכירת מאות דירות לישראלים בשנים האחרונות והמספרים הולכים וצומחים.

מומחי נדל"ן יסבירו לך שכלל האצבע בשוק הנדל"ן הגרמני הוא שלא מרוויחים כסף משכירות בברלין. וכי הדרך הטובה להרוויח מנדל"ן בברלין כרוכה בהשקעה בנכסים טובים ולא מסוכנים, אותם ניתן יהיה למכור ברווח אחרי עשר שנים. שזהו פרק הזמן המוכתב על ידי חוקי המס הגרמנים, המעניקים פטור ממס על הרווח ממכירת דירה רק אחרי עשר שנים, כשהמטרה למנוע ספוקלציות מהירות.

שימו לב למיטשפיגל

המיטשפיגל הוא קללתם של המשקיעים בשוק הנדל"ן הברלינאי. זהו האמצעי העיקרי לפיקוח על שכר הדירה. זהו הפרסום הדו-שנתי של עיריית ברלין שקובע בדיוק כמה ניתן לגבות למטר רבוע. וכן יותר מ-70 פרמטרים נכללים במדד המפורט, החל מגודל הכיור, מצב חדר המדרגות, סוג הפרקט, קיומו או אי קיומו של חלון בשירותים ועוד. ההנחיות הללו קובעות בדיוק כמה כל דייר צריך לשלם עבור כל דירה, בהתחשב בגיל הבניין, במיקומה, באבזורה, בשטחה (עד לרמת הסנטימטר, שתי ספרות אחרי הנקודה) ובפרמטרים רבים נוספים שרוב הקונים הישראלים אינם מודעים אליהם לפני הרכישה, אלא רק כשמתעוררות בעיות. לבסוף, התוצאה המתקבלת מחישוב שלל הסעיפים ושטח הדירה אמורה לשקף את שכר הדירה המקסימלי.

בעבור ישראלים, הרגילים לכלכלת שוק חופשי מישראל, קיים קושי להפנים את העובדה ששכר הדירה שניתן לגבות בברלין הוא מפוקח, וכי הוא מגיע עם טבלאות מפורטות וחישובים מסובכים. לכן כאשר באים לחפש אחר נכסים למכירה במזרח גרמניה לשעבר, כדאי לשקול מקומות נוספים, לא רק ברלין.


ליצירת קשר עם wise-group אנא לחץ/י כאן
צפה/י בהצעות נדל"ן מניבות בעולם, לחץ/י כאן!